PRZYKŁADY REALIZACJI POMP CIEPŁA, FOTOWOLTAIKI, REKUPERACJI

POMPY CIEPŁA:

Więcej realizacji z podziałem regionalnym znajdziesz na podstronie pompy ciepła.

FOTOWOLTAIKA:

Więcej realizacji z podziałem regionalnym znajdziesz na podstronie fotowoltaika.

Odnawialne źródła energii to szansa na to, aby nasz budynek mieszkalny w dużej mierze był samowystarczalny. To inwestycje, które w dłuższym dystansie czasowym pozwalają na spore oszczędności na rachunkach za prąd czy ogrzewanie budynku.

Jak wygląda montaż pompy ciepła, fotowoltaiki oraz rekuperacji w praktyce?

Wiele inwestorów zastanawia się, jak wygląda w praktyce wykonanie tego rodzaju systemów, jak trzeba się do tego przygotować i jakie wymagania powinien spełnić budynek. W praktyce, jeśli tylko zdecydujemy się na dobrego wykonawcę każdej z tych instalacji- nie będziemy musieli się o nic martwić, a zyskamy pewność, że wszystko działa poprawnie.

Montaż pompy ciepła- od projektu po działającą instalację

Wstępem do wszelkich działań jest projekt instalacji. Na tym etapie konieczne jest oszacowanie jakiego rodzaju ma to być pompa ciepła i jak wydajnie ma działać. Konieczne jest obliczenie tego, jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku. Na tym etapie ważne jest określenie typu ogrzewania, np. płaszczyznowe niskotemperaturowe lub grzejnikowe oraz jego uwzględnienie w doborze pompy ciepła.

Kolejnym krokiem jest wybór konkretnej pompy ciepła jaka ma funkcjonować w budynku. Tutaj warto zdać się na specjalistów, którzy mają doświadczenie w montażu tych urządzeń. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj dolnego źródła ciepła, ocieplenie budynku, wymagane parametry pracy tego urządzenia, moc oraz typ urządzenia. Na tym etapie trzeba już wyznaczyć miejsce, w którym umiejscowione będzie urządzenie. Trzeba przestrzegać wytycznych zarówno co do umiejscowienia jednostki wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Kolejnym krokiem jest montaż samej pompy w wybranym miejscu docelowym. Po jej umieszczeniu należy ją połączyć ze wszystkimi wymaganymi instalacjami- armaturą czy zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Zamontowana pompa musi przejść próbę szczelności, a także musi zostać oczyszczony układ hydrauliczny. Przygotowana instalacja musi zostać przetestowana, a więc na tym etapie można przeprowadzić pierwszy rozruch pompy.

Montaż rekuperacji- czy jest bardzo skomplikowany?

Innym, ale równie wydajnym systemem jest rekuperacja, czyli specjalnie zaprojektowany układ wentylacji mechanicznej. Pierwszym etapem wdrożenia instalacji jest jej zaprojektowanie, a więc zaplanowanie umiejscowienia wszelkich przewodów, miejsca do montażu samego rekuperatora, a także skrzynek rozdzielczych i rozprężnych.

Zawsze jest to pewien kompromis pomiędzy takim rozlokowaniem elementów systemu, aby nie obniżały komfortu użytkowania budynku, ale jednocześnie aby cały system mógł pracować z największą możliwą wydajnością. Wygląd i sposób montażu instalacji zależy od rozplanowania budynku, jego konstrukcji i układu.

Montażu instalacji rekuperacji polega na poprowadzeniu przewodów do zaplanowanych miejsc czerpni świeżego powietrza oraz wyrzutni powietrza zużytego oraz do anemostatów nawiewnych oraz wywiewnych w poszczególnych pomieszczeniach. Kluczowe jest takie zainstalowanie poszczególnych elementów, aby zachować w budynku odpowiednią cyrkulację powietrza oraz bilans jago przepływów. Całość systemu wentylacyjnego zostaje podłączona do centrali wentylacyjnej, za której pracę odpowiada dedykowany sterownik.

Ważnym etapem jest końcowa regulacja przepływów powietrza w anemostatach czyli końcówkach kanałów wentylacyjnych. Doświadczony wykonawca zwraca szczególną uwagę na zgodności rozmieszczenia elementów instalacji z projektem, tak aby system wentylacji mógł działać wydajnie.

Fotowoltaika- instalowanie paneli krok po kroku

Ostatnią z opisywanych możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii są panele fotowoltaiczne. Tak jak w poprzednich dwóch przypadkach, pierwszym ważnym zadaniem jest obliczenie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego w energię elektryczną. Na tej podstawie dobierana jest całkowita moc instalacji oraz ilość i rozmieszczenie paneli.

Następnie za pomocą specjalistycznego programu wykonywany jest projekt umiejscowienia paneli w przestrzeni – określana jest niezbędna powierzchnia, miejsce na dachu lub gruncie, optymalne ułożenia oraz obliczane są projektowane uzyski energii elektrycznej. Następnie wybierany jest rodzaj konstrukcji montażowej oraz planuje się trasy kablowe. Ułożenie paneli jest ważne dlatego na starcie profesjonalni wykonawcy przeprowadzają specjalny audyt pozwalający ocenić, czy w danym miejscu ogniwa będą pracować wydajnie. Należy wziąć pod uwagę nie tylko kąt padania promieni słonecznych, ale i występujące zacienienia stałe oraz przejściowe dokonując ich zniwelowania i zoptymalizowania instalacji.

Montaż instalacji najlepiej zaplanować na dzień bezwietrzny, kiedy nie pada deszcz, a wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka. W zależności od ilości paneli do zamontowania, prace dla instalacji domowych są planowane na 2-4 dni. Rozpoczynają się od przygotowania konstrukcji – specjalnego stelażu, który umożliwi późniejszy montaż paneli. Konstrukcja będzie w sposób stabilny mocowała ogniwa i utrzymywała je pod odpowiednim kątem.

Kolejnym etapem jest rozłożenie przewodów, które będą łączyć każdy z paneli z falownikiem. Przewody muszą zostać zainstalowane jeszcze przed rozłożeniem paneli. Wszystkie przewody muszą być przystosowane do pracy nawet w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W następnym kroku montowany jest falownik przetwarzający prąd stały na zmienny, do którego zbiegają się przewody AC oraz DC. Dla własnej wygody oraz ewentualnych prac serwisowych falownik powinien zostać zamontowany w łatwo dostępnym miejscu.

Sam montaż paneli to nic innego jak przytwierdzanie ich do wcześniej wykonanej konstrukcji. Panele łączy się też z wcześniej przygotowanymi kablami oraz dokonuje się niezbędnych pomiarów. Po wcześniejszej wymianie licznika energii elektrycznej na dwukierunkowy, całość zostaje podłączona i wpięta do sieci elektrycznej. Gotowa i przetestowana instalacja może zostać uruchomiona. Kontrola jej pracy jest możliwa nawet z poziomu telefonu jeśli tylko zainstalujemy odpowiednia aplikację.

Podsumowując, wszystkie te trzy systemy pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii są na tyle złożone, że nie warto podejmować prób ich samodzielnej instalacji w budynku. Chcąc mieć pewność, że system jest bezpieczny, odpowiednio działa i jest efektywny- należy zgłosić się do fachowców.

 

czytaj dalej

Kamil Góral
Kamil Góral
2023-09-20
Firma bardzo rzetelna. Pompa ciepła zamówiona z wyprzedzeniem, pomimo opóźnień na budowie po mojej stronie cierpliwie czekali (na montaż i płatność). Pompa zamontowana bardzo dobrze. Działa tak jak trzeba. Przy pierwszych pytaniach to Panowie obierali ode mnie telefon nawet o 19-20. Podsumowując: sprzedaż na wysokim poziomie, usługa na wysokim poziomie, obsługa po na wysokim poziomie. Tak trzymajcie!!!
Marek Keram
Marek Keram
2023-08-19
Montaż pompy ciepła przebiegł sprawnie. Polecam firmę. Czekamy teraz na zimę, zobaczymy jak się sprawdzi.
Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
2023-08-07
Polecam firmę SANERGA. Montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła wykonany profesjonalnie i solidnie. Bardzo dobry kontakt z wykonawcą.
Przemek Dobrzynski
Przemek Dobrzynski
2023-07-28
Polecam wszystko jak najlepszym porządku szybki montaż i według umowy Polecam
Grzegorz Pal
Grzegorz Pal
2023-07-14
Po miesiącu użytkowania fotowoltaiki mogę w pełni polecić Sanenerge. Sam montaż instalacji odbył się bardzo sprawnie i bez problemów. Ekipa miła zostawiła po sobie porządek, reagowali na prośby i sugestie co do moich oczekiwań. Również obsługa posprzedazowa okazała się pozytywna, po kilku dniach w trakcie fali upałów okazało się że napięcie w sieci jest za wysokie i powoduje rozłączenia awaryjne falownika. Serwis przygotował mi komplet dokumentów z pomiarami protokołem reklamacyjnym i wytycznymi które złożyłem do Tauronu. W ciągu kilku dni przyjechał elektryk z Tauronu, po zrobieniu pomiarów obniżono napięcie na głównym transformatorze, od tego momentu wszytko dziala sprawnie.
Krzyś Białecki
Krzyś Białecki
2023-07-02
Firma godna polecenia. Profesjonalny montaż. Wszystkiego szybko sprawnie i uczciwie.
zdzislaw martyniak
zdzislaw martyniak
2023-06-24
Współpraca z firmą Sanerga od pierwszego kontaktu była w pełni profesjonalna.Montaż instalacji fotowoltaicznej ,magazynu energii oraz klimatyzacji odbył się sprawnie , terminowo. Jakość poleconych urządzeń wysoka . Kontakt oraz obsługa przed i po założeniu instalacji wzorowa. Pomoc przy składaniu wniosku z programu Mój Prąd . Szczerze polecam firmę Sanerga
Suuch Suchy
Suuch Suchy
2023-06-06
Wszytko na najwyższym poziomie👍
Kamil Gajecki
Kamil Gajecki
2023-05-30
Współpraca z firmą Sanerga to czysta przyjemność. Profesjonalizm od pierwszego kontaktu, do zamknięcia zlecenia. Ekipa montująca klimatyzację bardzo sympatyczna i fachowa. Polecam serdecznie
Adriana Wołosz-Sołtys
Adriana Wołosz-Sołtys
2023-05-24
Pełen profesjonalizm. Instalacja zamontowana profesjonalnie w ciągu dwóch dni. Użyte materiały i sprzęt wysokiej jakości. Kontakt, oraz obsługa przed i po założeniu instalacji wzorowa. Pomagają w otrzymaniu dotacji jak również w otrzymaniu kredytu na sfinansowanie instalacji. Zdecydowanie polecam firmę Sanerga.

PRZYKŁADY REALIZACJI POMP CIEPŁA, FOTOWOLTAIKI, REKUPERACJI

POMPY CIEPŁA

Zobacz realizacje pomp ciepła

Pompa ciepła - dobór i montaż - Nibe 8KW, Jelenia Góra (okolice)

Montaż pompy ciepła - okolice Rawicza

Pompa ciepła Samsung 9kw, montaż w Świdnicy (okolice) Pompa ciepła samsung 9kw - dobór, montaż, konfiguracja Montaż pompy ciepła w Oławie (okolice) 16kw pompa ciepła, dobór i montaż - Wrocław (okolice)

Pompa ciepła nibe

Pompa ciepła Nibe 8kw, Oleśnica (okolice) Montaż pompy ciepła na zewnątrz Pompa ciepła Nibe - montaż Pompa ciepła Samsung na zewnątrz - jednostka na stelażu

 

Więcej realizacji z podziałem regionalnym znajdziesz na podstronie pompy ciepła.

FOTOWOLTAIKA

Zobacz realizacje fotowoltaiki

Fotowoltaika na gruncie dla firm 100kwp Nysa Instalacja fotowoltaiczna 50kwp, falownik sma, Wałbrzych (okolice) Fotowoltaika dla biznesu 40kwp Fotowoltaika 50kwp 30kwp instalacja fotowoltaiki dla firm (montaż, serwis) Montaż i serwis fotowoltaiki na Dolnym Śląsku Fotowoltaika dla domu 7kwp, Świdnica (okolice) Duża instalacja fotowoltaiki w domu, Dzierżoniów (okolice) Nowa instalacja fotowoltaiki, Lubin (okolice)

Więcej realizacji z podziałem regionalnym znajdziesz na podstronie fotowoltaika.

Odnawialne źródła energii to szansa na to, aby nasz budynek mieszkalny w dużej mierze był samowystarczalny. To inwestycje, które w dłuższym dystansie czasowym pozwalają na spore oszczędności na rachunkach za prąd czy ogrzewanie budynku.

Jak wygląda montaż pompy ciepła, fotowoltaiki oraz rekuperacji w praktyce?

Wiele inwestorów zastanawia się, jak wygląda w praktyce wykonanie tego rodzaju systemów, jak trzeba się do tego przygotować i jakie wymagania powinien spełnić budynek. W praktyce, jeśli tylko zdecydujemy się na dobrego wykonawcę każdej z tych instalacji- nie będziemy musieli się o nic martwić, a zyskamy pewność, że wszystko działa poprawnie.

Montaż pompy ciepła- od projektu po działającą instalację

Wstępem do wszelkich działań jest projekt instalacji. Na tym etapie konieczne jest oszacowanie jakiego rodzaju ma to być pompa ciepła i jak wydajnie ma działać. Konieczne jest obliczenie tego, jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku. Na tym etapie ważne jest określenie typu ogrzewania, np. płaszczyznowe niskotemperaturowe lub grzejnikowe oraz jego uwzględnienie w doborze pompy ciepła.

Kolejnym krokiem jest wybór konkretnej pompy ciepła jaka ma funkcjonować w budynku. Tutaj warto zdać się na specjalistów, którzy mają doświadczenie w montażu tych urządzeń. Trzeba wziąć pod uwagę rodzaj dolnego źródła ciepła, ocieplenie budynku, wymagane parametry pracy tego urządzenia, moc oraz typ urządzenia. Na tym etapie trzeba już wyznaczyć miejsce, w którym umiejscowione będzie urządzenie. Trzeba przestrzegać wytycznych zarówno co do umiejscowienia jednostki wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Kolejnym krokiem jest montaż samej pompy w wybranym miejscu docelowym. Po jej umieszczeniu należy ją połączyć ze wszystkimi wymaganymi instalacjami- armaturą czy zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Zamontowana pompa musi przejść próbę szczelności, a także musi zostać oczyszczony układ hydrauliczny. Przygotowana instalacja musi zostać przetestowana, a więc na tym etapie można przeprowadzić pierwszy rozruch pompy.

Montaż rekuperacji- czy jest bardzo skomplikowany?

Innym, ale równie wydajnym systemem jest rekuperacja, czyli specjalnie zaprojektowany układ wentylacji mechanicznej. Pierwszym etapem wdrożenia instalacji jest jej zaprojektowanie, a więc zaplanowanie umiejscowienia wszelkich przewodów, miejsca do montażu samego rekuperatora, a także skrzynek rozdzielczych i rozprężnych.

Zawsze jest to pewien kompromis pomiędzy takim rozlokowaniem elementów systemu, aby nie obniżały komfortu użytkowania budynku, ale jednocześnie aby cały system mógł pracować z największą możliwą wydajnością. Wygląd i sposób montażu instalacji zależy od rozplanowania budynku, jego konstrukcji i układu.

Montażu instalacji rekuperacji polega na poprowadzeniu przewodów do zaplanowanych miejsc czerpni świeżego powietrza oraz wyrzutni powietrza zużytego oraz do anemostatów nawiewnych oraz wywiewnych w poszczególnych pomieszczeniach. Kluczowe jest takie zainstalowanie poszczególnych elementów, aby zachować w budynku odpowiednią cyrkulację powietrza oraz bilans jago przepływów. Całość systemu wentylacyjnego zostaje podłączona do centrali wentylacyjnej, za której pracę odpowiada dedykowany sterownik.

Ważnym etapem jest końcowa regulacja przepływów powietrza w anemostatach czyli końcówkach kanałów wentylacyjnych. Doświadczony wykonawca zwraca szczególną uwagę na zgodności rozmieszczenia elementów instalacji z projektem, tak aby system wentylacji mógł działać wydajnie.

Fotowoltaika- instalowanie paneli krok po kroku

Ostatnią z opisywanych możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii są panele fotowoltaiczne. Tak jak w poprzednich dwóch przypadkach, pierwszym ważnym zadaniem jest obliczenie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego w energię elektryczną. Na tej podstawie dobierana jest całkowita moc instalacji oraz ilość i rozmieszczenie paneli.

Następnie za pomocą specjalistycznego programu wykonywany jest projekt umiejscowienia paneli w przestrzeni – określana jest niezbędna powierzchnia, miejsce na dachu lub gruncie, optymalne ułożenia oraz obliczane są projektowane uzyski energii elektrycznej. Następnie wybierany jest rodzaj konstrukcji montażowej oraz planuje się trasy kablowe. Ułożenie paneli jest ważne dlatego na starcie profesjonalni wykonawcy przeprowadzają specjalny audyt pozwalający ocenić, czy w danym miejscu ogniwa będą pracować wydajnie. Należy wziąć pod uwagę nie tylko kąt padania promieni słonecznych, ale i występujące zacienienia stałe oraz przejściowe dokonując ich zniwelowania i zoptymalizowania instalacji.

Montaż instalacji najlepiej zaplanować na dzień bezwietrzny, kiedy nie pada deszcz, a wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka. W zależności od ilości paneli do zamontowania, prace dla instalacji domowych są planowane na 2-4 dni. Rozpoczynają się od przygotowania konstrukcji – specjalnego stelażu, który umożliwi późniejszy montaż paneli. Konstrukcja będzie w sposób stabilny mocowała ogniwa i utrzymywała je pod odpowiednim kątem.

Kolejnym etapem jest rozłożenie przewodów, które będą łączyć każdy z paneli z falownikiem. Przewody muszą zostać zainstalowane jeszcze przed rozłożeniem paneli. Wszystkie przewody muszą być przystosowane do pracy nawet w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W następnym kroku montowany jest falownik przetwarzający prąd stały na zmienny, do którego zbiegają się przewody AC oraz DC. Dla własnej wygody oraz ewentualnych prac serwisowych falownik powinien zostać zamontowany w łatwo dostępnym miejscu.

Sam montaż paneli to nic innego jak przytwierdzanie ich do wcześniej wykonanej konstrukcji. Panele łączy się też z wcześniej przygotowanymi kablami oraz dokonuje się niezbędnych pomiarów. Po wcześniejszej wymianie licznika energii elektrycznej na dwukierunkowy, całość zostaje podłączona i wpięta do sieci elektrycznej. Gotowa i przetestowana instalacja może zostać uruchomiona. Kontrola jej pracy jest możliwa nawet z poziomu telefonu jeśli tylko zainstalujemy odpowiednia aplikację.

Podsumowując, wszystkie te trzy systemy pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii są na tyle złożone, że nie warto podejmować prób ich samodzielnej instalacji w budynku. Chcąc mieć pewność, że system jest bezpieczny, odpowiednio działa i jest efektywny- należy zgłosić się do fachowców.

 

czytaj dalej

Kamil Góral
Kamil Góral
2023-09-20
Firma bardzo rzetelna. Pompa ciepła zamówiona z wyprzedzeniem, pomimo opóźnień na budowie po mojej stronie cierpliwie czekali (na montaż i płatność). Pompa zamontowana bardzo dobrze. Działa tak jak trzeba. Przy pierwszych pytaniach to Panowie obierali ode mnie telefon nawet o 19-20. Podsumowując: sprzedaż na wysokim poziomie, usługa na wysokim poziomie, obsługa po na wysokim poziomie. Tak trzymajcie!!!
Marek Keram
Marek Keram
2023-08-19
Montaż pompy ciepła przebiegł sprawnie. Polecam firmę. Czekamy teraz na zimę, zobaczymy jak się sprawdzi.
Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
2023-08-07
Polecam firmę SANERGA. Montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła wykonany profesjonalnie i solidnie. Bardzo dobry kontakt z wykonawcą.
Przemek Dobrzynski
Przemek Dobrzynski
2023-07-28
Polecam wszystko jak najlepszym porządku szybki montaż i według umowy Polecam
Grzegorz Pal
Grzegorz Pal
2023-07-14
Po miesiącu użytkowania fotowoltaiki mogę w pełni polecić Sanenerge. Sam montaż instalacji odbył się bardzo sprawnie i bez problemów. Ekipa miła zostawiła po sobie porządek, reagowali na prośby i sugestie co do moich oczekiwań. Również obsługa posprzedazowa okazała się pozytywna, po kilku dniach w trakcie fali upałów okazało się że napięcie w sieci jest za wysokie i powoduje rozłączenia awaryjne falownika. Serwis przygotował mi komplet dokumentów z pomiarami protokołem reklamacyjnym i wytycznymi które złożyłem do Tauronu. W ciągu kilku dni przyjechał elektryk z Tauronu, po zrobieniu pomiarów obniżono napięcie na głównym transformatorze, od tego momentu wszytko dziala sprawnie.
Krzyś Białecki
Krzyś Białecki
2023-07-02
Firma godna polecenia. Profesjonalny montaż. Wszystkiego szybko sprawnie i uczciwie.
zdzislaw martyniak
zdzislaw martyniak
2023-06-24
Współpraca z firmą Sanerga od pierwszego kontaktu była w pełni profesjonalna.Montaż instalacji fotowoltaicznej ,magazynu energii oraz klimatyzacji odbył się sprawnie , terminowo. Jakość poleconych urządzeń wysoka . Kontakt oraz obsługa przed i po założeniu instalacji wzorowa. Pomoc przy składaniu wniosku z programu Mój Prąd . Szczerze polecam firmę Sanerga
Suuch Suchy
Suuch Suchy
2023-06-06
Wszytko na najwyższym poziomie👍
Kamil Gajecki
Kamil Gajecki
2023-05-30
Współpraca z firmą Sanerga to czysta przyjemność. Profesjonalizm od pierwszego kontaktu, do zamknięcia zlecenia. Ekipa montująca klimatyzację bardzo sympatyczna i fachowa. Polecam serdecznie
Adriana Wołosz-Sołtys
Adriana Wołosz-Sołtys
2023-05-24
Pełen profesjonalizm. Instalacja zamontowana profesjonalnie w ciągu dwóch dni. Użyte materiały i sprzęt wysokiej jakości. Kontakt, oraz obsługa przed i po założeniu instalacji wzorowa. Pomagają w otrzymaniu dotacji jak również w otrzymaniu kredytu na sfinansowanie instalacji. Zdecydowanie polecam firmę Sanerga.