Opłaty za energię bierną – co to? i dlaczego za nią płacimy?

 

Od kilku lat przedsiębiorcy mogą dostrzec na rachunkach pozycję: opłata za energię bierną (pojemnościową lub indukcyjną). Wprowadzone rozporządzeniem z 2016 roku przepisy pozwalają Operatorom Sieci Dystrybucyjnych na naliczanie tych opłat nie tylko firmom, ale także osobom fizycznym (w szczególnych przypadkach).

Energia bierna, nie zamieniana na użyteczną pracę czy ciepło tak jak energia czynna, określana jest często jako zakłócenie przepływu energii wywoływane przez niektóre odbiorniki. Lista tych odbiorników jest długa, ale głównymi „winowajcami” zazwyczaj są:

  1. świetlówki led, komputery, urządzenia z zasilaczami, długie linie kablowe (bierna pojemnościowa)
  2. silniki, urządzenia transformatorowe (bierna indukcyjna)

Zakłócenia powodowane przez te odbiorniki są dla zakładów energetycznych niechcianym obciążeniem, dlatego stosują opłaty mające na celu ich ograniczenie.

O ile operatorzy sieci dopuszczają pewną ilość energii biernej indukcyjnej i karzą dopiero za przekroczenie pewnego poziomu, o tyle w przypadku energii pojemnościowej opłaty są od każdej wygenerowanej kilovatogodziny (kvh – odpowiednik kilowatogodziny dla energii biernej)

Skorzystaj z darmowej wyceny:






    KTO płaci za energię bierną?

    Obecnie najczęściej ofiarami opłat za energię bierną są mali i średni przedsiębiorcy korzystających z taryf B i C – często nieświadomi występujących na rachunkach opłat, wynoszących od 200 do kilu tysięcy złotych miesięcznie.

    Duże zakłady szybko poradziły sobie z problemem ze względu ryzyko ponoszenia olbrzymich kosztów za energię, aczkolwiek zdarzają się wyjątki – znane są przypadki przedsiębiorców, którzy wydawali nawet kilkadziesiąt tys. zł/miesiąc!

    Nie do końca jasna jest sytuacja odbiorców indywidualnych – w przepisach bowiem znajduje się furtka pozwalająca zakładom energetycznym w szczególnych przypadkach nakładać opłaty za energię bierną. Na ten moment takich przypadków nie ma wiele, ale przyszłość jest niepewna. Pojawiają się głosy prognozujące wprowadzenia tych opłat dla wszystkich odbiorców w niedalekiej przyszłości a zakończenie ogólnopolskiej akcji wymiany liczników na elektroniczne (posiadające m.in. funkcję pomiaru energii biernej) może być idealną okazją.

    Jak nie płacić? – kompensacja mocy biernej

    W celu uniknięcia opłat za energię bierną stosuje się odpowiednie urządzenia, tzw. Kompensatory energii biernej. A sam proces niwelowania energii biernej to kompensacja

    Urządzenia tego typu znane są od wielu lat na rynku. Najpopularniejsze oparte są na zestawach baterii kondensatorów i/lub dławików sterowane przez elektroniczny sterownik. Niestety szybkość ich reakcji oraz dopasowanie do obecnych urządzeń okazuje się niewystarczająca, zwłaszcza w obiektach gdzie występuje często na zmianę energia pojemnościowa i indukcyjna oraz tam gdzie zainstalowane są instalacje fotowoltaiczne.

    Fotowoltaika a energia bierna

    W tym przypadku korzystamy z nowoczesnych dynamicznych kompensatorów energii biernej, którymi steruje ultra szybki procesorowy sterownik błyskawicznie reagujący na zmiany w sieci.

    Kompensacja jest EKOnomiczna i EKOlogiczna

    Po zastosowaniu urządzeń do kompensacji energii biernej, możemy liczyć na redukcję opłat za moc bierną na poziomie 90-100%.

    Dodatkowo zwiększamy żywotność naszych urządzeń elektroenergetycznych oraz pozytywnie wpływamy na stan sieci energetycznych. Bezpośrednio przekłada się to na optymalizację wydatków dla firmy a oprócz tego ogranicza emisję CO2 do atmosfery.

    W zależności od charakterystyki obiektu, średnie miesięczne oszczędności wynoszą od kilkuset do kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast średni szacowany czas zwrotu z inwestycji, jaką jest montaż układu kompensacji, wynosi od 3 do 18 miesięcy.  

    Jak to robimy?

    pomiary, analiza, oferta, montaż urządzeń

    Aby zweryfikować zasadność montażu urządzeń kompensacji energii biernej prosimy o przygotowanie faktury za energię bierną obiektu, którego kompensacja mocy będzie dotyczyć. Faktura powinna zawierać pozycje: energia bierna pojemnościowa i energia bierna indukcyjna. W celu uzyskania wstępnej bezpłatnej analizy można wysłać fakturę na adres: kompensacja@sanerga.pl

    Wykonanie pomiarów parametrów elektrycznych

    Dla dopasowania „na miarę” kompensatora dla potrzeb obiektu, należy przeprowadzić pomiary jakości energii za pomocą specjalnego analizatora. Pomiar przeprowadzamy bezpłatnie. Na jego podstawie oraz w oparciu o wywiad techniczny ofertujemy odpowiednie rozwiązanie „pod klucz”.

    Analiza wyników wykonanych pomiarów

    Na podstawie przeprowadzonych pomiarów oraz oceny układu zasilania, dobieramy odpowiednie urządzenia – na życzenie klienta za dodatkową opłatą możemy także przygotować opracowanie w formie raportu zawierające między innymi:

    1. wykresy mierzonych parametrów energii elektrycznej wraz z odpowiednim komentarzem,
    2. opisy
    3. propozycję rozwiązania występującego problemu

    Redukcja opłat za energię bierną jest uzależniona od zastosowanych urządzeń kompensacyjnych i ich możliwości technicznych w zmiennych warunkach sieciowych zależnych od charakteru przyłączonych odbiorników. Sposób doboru urządzenia ma ogromny wpływ nie tylko na efekt ekonomiczny, ale i na późniejszą eksploatację i trwałość kompensatora. Bazujemy na polskim, doświadczonym producencie urządzeń do kompensacji

    e-mail

    kompensacja@sanerga.pl

    tel.

    730 988 199

    adres

    ul. Konwaliowa 23, 55-040 Kobierzyce