Czy fotowoltaika działa w przypadku braku prądu?

Powszechnym problemem wśród osób zainteresowanych samodzielnym wytwarzaniem energii elektrycznej jest to, czy fotowoltaika będzie działać przy braku energii elektrycznej. Wprawdzie przerwy w dostawie prądu były zjawiskiem powszechnym w czasach PRL-owskich, ale takie sytuacje zdarzyć mogą się także dzisiaj, choć trzeba przyznać, że są znacznie rzadsze. Należy jednak liczyć się z ewentualną utratą zasilania, która wywołana może być jakąś awarią lub przerwą w dostawie prądu. Jak działa fotowoltaika w takich sytuacjach i jak brak prądu wpłynąć może na różne typy instalacji fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna off-grid

Na pytanie, czym jest fotowoltaika off-grid, można powiedzieć, że jest to czysty i niezależny system produkcji energii ze słońca, który nie jest podłączony do sieci publicznej. Jest to rodzaj małej elektrowni, której zadaniem jest zasilanie sprzętu gospodarstwa domowego lub firmowego. Wyposażona jest w moduły słoneczne, które zbierają energię słoneczną, a także falownik, który odpowiada za jej zamianę na prąd elektryczny przepływający przez gniazdko.

Fotowoltaika off-grid ma również akumulatory przeznaczone do gromadzenia w nich energii, więc ewentualny brak prądu w sieci nie będzie odczuwalny. Jakakolwiek awaria lub przerwa w dostawie prądu nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków, ponieważ instalacja ta – potocznie nazywana wyspą – w ogóle nie jest podłączona do sieci.

Niepodważalną zaletą instalacji off-grid jest gwarancja niezależności. Przerwy w dostawie prądu, podwyżki cen energii, kolejne kontrakty operatorskie to wszystko jest już nieważne i można o tym zapomnieć. Off-grid to świetne rozwiązanie w miejscach, gdzie nie dociera sieć elektryczna, a przyłączenie do niej nieruchomości nie jest dobrym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.

Instalację off-grid warto rozważyć również wtedy, gdy istnieje ryzyko częstych przerw w dostawie prądu. Należy jednak pamiętać, że jest znacznie droższa niż instalacja typu on-grid, ponieważ jest wyposażona w kosztowne akumulatory. Warto pamiętać, że dofinansowanie fotowoltaiki nie obejmuje instalacji off-grid, co dodatkowo zwiększa koszty.

Instalacja fotowoltaiczna on-grid

Instalacja on-gridowa jest z pewnością bardziej popularnym rozwiązaniem w Polsce niż instalacja off-grid. Jej działanie może być w pewnym sensie identyczne, bowiem polega na przechwytywaniu energii słonecznej i przekształcaniu jej w prąd. Różnica polega jednak na tym, że instalacja przyłączona do sieci jest podłączona do sieci publicznej i tam trafia nadwyżka produkowanej energii.

Co w sytuacji braku prądu w sieci? Instalacja fotowoltaiczna on-grid nie może wówczas funkcjonować, ponieważ brakuje jej mocy potrzebnej falownikowi do zamiany energii słonecznej na energię elektryczną.

W przeciwieństwie do systemów off-grid, systemy fotowoltaiczne on-grid nie magazynują energii w żaden sposób.

Więc jak to działa, gdy nie ma prądu? Energia zużywana jest w sposób ciągły, a w przypadku jej nadprodukcji jest natychmiast przekazywana do sieci, dzięki czemu w przypadku braku zasilania nie ma mowy o awaryjnej pracy. W miejscach, gdzie prąd jest stale dostępny, np. w miastach, nie stanowi to problemu – jedynym ograniczeniem jest to, że nie można kumulować nadmiernej letniej produkcji energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa

Oprócz opisanych wcześniej instalacji on-grid i off-grid istnieje również fotowoltaika, która łączy w sobie cechy obu systemów, choć nie jest jeszcze zbyt popularna. Wygląda jednak na to, że może się to zmienić już w najbliższej przyszłości, ponieważ ceny baterii zaczynają spadać, na ich zakup można otrzymać nawet 50% dotację w ramach programu Mój Prąd a rachunki za energię będą nadal rosły. Jednocześnie system płatności z tytułu nadwyżek, z którego obecnie korzystają prosumenci już od lipca 2024 roku.zostanie zmieniony na rozliczenia godzinowe. Wszystko to sprawi, że instalacja sieci on-grid będzie właściwą odpowiedzią na obecną sytuację. Trend ten jest już widoczny w Niemczech i Czechach.

Hybrydowa fotowoltaika dla firmy lub domu pozwala magazynować energię i wykorzystywać później bez pośredników operatora sieci, czyli bez dodatkowych kosztów.

Który rodzaj fotowoltaiki jest najlepszym wyborem?

Brak prądu w przypadku paneli fotowoltaicznych to realny problem w naszym kraju, gdyż ponad 90% instalacji podłączonych jest do sieci publicznej. Oznacza to, że fotowoltaika przy braku prądu przestanie działać, bo nie będzie mógł działać inwerter. Dodatkowo nadchodzące zmiany w systemie rozliczania nadwyżek sprzedawanej energii przez prosumenta będą skłaniały coraz większą ilość klientów do wyboru instalacji hybrydowej wyposażonej w magazyn energii z możliwością zasilania awaryjnego.