Ogrzewanie domu powinno być nie tylko komfortowe, ale także — a może nawet przede wszystkim — efektywne oraz oszczędne. Standardowe metody ogrzewania, które są oparte na spalaniu paliw kopalnych (różnego rodzaju piece na drewno, koks, węgiel lub gaz), przez lata były właściwie jedynym dostępnym rozwiązaniem. Z drugiej jednak strony koszty eksploatacji, a także negatywny wpływ na stan środowiska naturalnego to czynniki, które sprawiają, że takie rozwiązanie staje pod znakiem zapytania. Rozwój nowoczesnych technologii, dzięki czemu na popularności zyskały takie rozwiązania jak pompy ciepła oraz systemy fotowoltaiki, stwarza nowe perspektywy pozwalające na efektywne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie domów.
Pompa ciepła bez fotowoltaiki. Tradycyjne metody vs. nowoczesne rozwiązania
Tradycyjne piece na paliwa kopalne, które, jak już wspomnieliśmy, przez wiele lat były najczęściej spotykanym źródłem ciepła w naszych domach. Nie są one jednak pozbawione wad, a do głównych słabości takiego rozwiązania zalicza się między innymi:
- wysokie koszty zakupu paliwa opałowego (kto śledził w ostatnich latach ceny węgla opałowego, dobrze zdaje sobie sprawę z tego, o czym mowa),
- szkodliwa dla zdrowia i środowiska naturalnego emisja spalin i szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery,
Nie powinno nas zatem dziwić, że w dwudziestym pierwszym wieku pojawiły się takie alternatywne rozwiązania jak pompy ciepła.
Pompa ciepła, czyli system wykorzystujący różnice temperatur
Pompa ciepła to urządzenie, którego mechanizm działania w dużym stopniu opiera się na wymianie ciepła pomiędzy ciałami o różnych temperaturach. System ten ma za zadanie wykorzystywać energię zgromadzoną w:
- powietrzu,
- gruncie,
- wodzie,
aby móc dzięki temu dostarczać ciepło do pomieszczeń oraz ogrzewać wykorzystywaną na co dzień wodę użytkową. Pompa ciepła to instalacja, która umożliwia użytkownikom przenoszenie ciepła z obszaru o wyższej temperaturze do strefy, w której ta temperatura jest niższa.
Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne
Jedną z głównych zalet, jeśli chodzi o pompy ciepła, jest ekologiczny charakter tych urządzeń. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń grzewczych, tzn. instalacji opartych na spalaniu paliwa opałowego, pompy ciepła nie generują spalin ani innych zanieczyszczeń szkodliwych dla powietrza. Taki stan rzeczy sprawia, że stanowią one rozwiązanie przyjazne środowisku, które znacząco przyczynia się do:
- poprawy jakości powietrza,
- ograniczenia negatywnego wpływu na klimat.
Pompa ciepła a koszt tradycyjnego ogrzewania
Jeśli chodzi o pompy ciepła, jednym z powodów rosnącej popularności tego rozwiązania jest opłacalność pod kątem finansowym. Można się o tym przekonać, jeśli porówna się koszty tego rozwiązania z tradycyjnymi metodami ogrzewania. Choć sam koszt zakupu i instalacji pompy ciepła może być początkowo wysoki (czasem sięga on nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych), to w rzeczywistości generowane w dłuższej perspektywie czasowej oszczędności pozwalają z nawiązką zrekompensować tę różnicę.
Podczas analizy opłacalności tego rozwiązania należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- koszty zakupu paliwa,
- koszty eksploatacji.
Tylko dzięki temu będziemy w stanie precyzyjnie ocenić potencjalne oszczędności.
Pompa ciepła bez fotowoltaiki. Na jakie oszczędności finansowe możemy wówczas liczyć?
Oszczędności, które są generowane przez pompę ciepła bez fotowoltaiki, mogą być znaczące w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania. Szacunkowo, ogrzewanie budynku o powierzchni na poziomie ok. 100 m2 wraz z podgrzaniem wody użytkowej przy użyciu pompy ciepła może generować roczne koszty na poziomie 2000-3000 złotych. Tymczasem, w przypadku ogrzewania za pomocą węgla itp. trzeba zwykle liczyć się z kosztami nie niższymi niż 4000-5000 złotych. A zatem, różnica jest dość znacząca, prawda?
Jeśli chodzi o roczny koszt eksploatacji pompy cieplnej, jest on niewielki w porównaniu do kosztów ogrzewania domu:
- gazem,
- prądem,
- węglem.
Rzecz jasna, trzeba mieć na uwadze, że ostateczne oszczędności są uzależnione od wielu czynników, w tym na przykład od lokalnych cen energii oraz efektywności całej instalacji.
Rzecz jasna, wciąż trzeba mieć na uwadze wysokie, sięgające od trzydziestu pięciu a nawet pięćdziesięciu tysięcy złotych nakłady początkowe, jakie należy wówczas ponieść. Z drugiej jednak strony można liczyć na programy dofinansowania, w tym na przykład w ramach programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd.
Podsumowanie. Pompy ciepła, czyli optymalny sposób na ogrzewanie domu
Odpowiedni dobór systemu ogrzewania domu to długofalowa inwestycja, która ma wpływ na:
- stan naszego portfela i koszty prowadzenia gospodarstwa domowego,
- środowisko naturalne.
W takiej sytuacji wydaje się oczywiste, że pompa ciepła bez fotowoltaiki to dość atrakcyjne rozwiązanie, które umiejętnie łączy w sobie takie zalety jak opłacalność finansowa, ekologiczny charakter oraz wygodę podczas codziennego użytkowania. Chociaż nakłady początkowe z tego tytułu są wysokie, to kluczowy jest oczywiście potencjał długoterminowy oraz oszczędności, na jakie możemy liczyć w perspektywie kilku-kilkunastu lat.
Nie bez znaczenia jest również elastyczny charakter takiego rozwiązania, ponieważ zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości, w razie potrzeby, zainstalować moduły fotowoltaiczne, aby móc w ten sposób jeszcze bardziej zwiększyć efektywność energetyczną i oszczędności.